КУК КАУНТИ, част втора

Бтората част от репортажа за прочутия, нестандартен, Медицински център Джон Строджър, популярен като “Кук Каунти хоспитал” в Чикаго. 
 
516 000 пациенти годишно!

Новата сграда на болницата е открита през декември 2002 г., непосредствено до оригиналната първа сграда. Разполага с 464 легла. От тях в хирургията 228, родилно отделение 40, педиатрия 40, интензивно – приемно 80, интензивно лечение 58, изгаряния 18 легла.
Годишна прогноза за обслужване на пациенти: 124 000 – спешно отделение и 392 000 амбулаторно-клинично.

Болницата разполага с най-новото диагностично и терапевтично оборудване. Медицинските данни на пациента са сканирани в клиничната информационна система и са достъпни от всеки терминал в рамките на болницата.

Посещения

Хирургичните отделения позволяват на семейството и приятелите на пациентите си да ги посещават  от 11:00 а.м. до 8:00 р.м.., от понеделник до неделя.
Интензивното отделение е отворено за  24-часово посещение от близките на пациента. Не се допускат лица под 12 години.
Център за майчинство позволява влизането на посетители – съпрузи, братя, сестри и прародители  от 11:00 а.м. до 8:00 р.м. Не се допускат деца под 12 години.

Кафетерия

В кафетарията на болницата може да се получи закуска в периода  6:30 am – 9:30 am, обяд – 10:30 am – 2:30 pm и вечеря – 3:15 pm – 6:30 pm. Сервира се в комфортната зала на кафето, но посетителите могат да получат и пакетирана храна и да обядват заедно с пациента, при когото са дошли. 

Какъв лекар искам да стана.

“Медицинският център Джон Строджър  ме научи, че истинският медицински специалист се грижи с цялата си отговорност за пациента, независимо от раса, вероизповедание, условия на живот, или статус. Това е, което искам да стана, искам да бъда лекар, който лекува с любов в сърцето си и хората в неравностойно положение, особено децата и възрастните”. /Млад стажант от Индия/

Лобирам за Джон Строджър медцентър!

“Бях чул и прочел много негативни коментарии за болницата Кук Каунти. Искам сега да кажа на всички, че там не е толкова зле. Пристигнах към 8 часа сутринта, приеха ме спешно в 8.15, в 9.15 бях на легло в реанимацията. По-късно при мен дойде лекарка, която била на обучение в болницата и каза, че е много щастлива, че съм попаднал в ръцете й, защото страдам от много рядка болест – неврофиброматоза. Много редко се случвало на лекари да виждат пациент с такова страдание… Казах й, че и аз съм щастлив, че случаят ми е толкова интересен и ще помогне за нейната по-добра квалификация. Така веднага станахме приятели. Това като че ме успокои и когато тя си отиде, аз за пръв път заспах здрав и много полезен при изтощението ми сън. Не бях спал така добре седмици наред. В крайна сметка тази лекарка и колегите й наистина ме излекуваха и сега аз доброволно и с удоволствие съм един от най-добрите  лобисти за доброто име на Кук Каунти – Джон Строджър медицински център… ” /Пациент от полски произход/

Борислава Пашова, наша сънародничка, която работи в Кук Каунти

Борислава Пашова е една млада наша сънародничка, която работи в Строджър Хоспитал, в Болницата Кук  Каунти, както е популярното име на това оригинално медицинско заведение в Чикаго.Завършила е Доминиканския Университет, който се слави със своята отлична аспирантура за социални работници. В Кук Каунти е приета на работа в точно тази позиция, а самата тя избира спешното и травматологично отделения. Там се работи най-много, имат две смени – от 7 до 3 след обед и от 3 до 11 през нощта. Там е и най-напрегнато. Благодарение на нейните старания и грижи вече много нуждаещи се хора са намерили прек и ефективен път да подобрят своето здраве. А често и да спасят живота си в тази болница, където лекуват всички – независимо от техния статус или материално положение. Подкрепени от нейните грижи и закрила те са преминали в болницата по най-ефективните административни пътеки, били са спасени от домашно насилие или от пълна изолация в обществото, намерен е бил и пътят за тяхното съществуване след болничното лечение, при рехабилитационния период и в обществото.

Социалният работник се грижи и за оформянето на различните необходими документи свързани с финансовата картина на случая, социалните особености на пациента, необходимата му помощ в конкретния случай и пр.
Разказва ми, че при спешен случай приемането на пациента става директно от специализиания персонал, без междинното звено от личен лекар, дори и процедурата за даване на лекараствата през това отделение  е много облегчена. Обслужването и изписването на лекарствата в болницата се осчетоводява според правилата. Финансовите служби проверяват шансовете да си получат парите от пациента дотолкова, доколкото той има възможност да плати.   Ако пациентът не може да стори това, той бива  включен в правителствената програма, която е спасителна за хора без доходи и се лекува безплатно.

Казва ми, че безплатни лекараства се дават само по рецепта, изписана от лекарите в болницата. Ако пациентът е бил прегледан от приемащ лекар извън спешното отделение и е разпределен към някое отделение да бъде лекуван, той получава съобщение за следващия специализиран преглед и лечение в срок до три месеца.

Борислава разказва, че Кук Каунти, като университетска болница, е място където се обучават специалисти от цял свят и затова има много висок принос в световното развитие на медицината. По цял свят може да намерите отлични лекари, които са започнали кариерата си от тук, от Чикаго, и са спомогнали за развитието на медицината в своята страна.

Д-р Силвия Велинова: занимавам се с истинска медицина!

Учила е, завършила и практикувала в България и Румъния. През 2005 г. идва на специализация в САЩ.  Явява се на интервю в 7 американски болници. Канят е на работа в 3. Тя избира най-трудната – Кук Каунти в Чикаго. Без съмнение това е от характера й. Като болница, в която не се вливат пари от пациентите, а се изливат заради тяхното лечмение, тук медицинският персонал вероятно получава по-малко възнаграждение. Тук често пациентите са по-малко възпитани и по-окаяни от другаде, с по-труден характер и с много повече рискови фактори за здравето и живота си. Да избереш Роджър Хоспитал – значи да си романтик, алтруист,  човек който е и по-близко до Бога от мнозина други… С една дума да си такъв,  каквито са Силвия и Борислава…

– Аз съм много щастлива, казва д-р Велинова, която специализира хематология и онкология, – защото се занимавам с истинска медицина,  в Кук Каунти има много динамична медицинска практика. Още повече, че няма никакво значение това дали пациентът има застраховка или няма, плаща повече или по-малко за здравето и живота си, които за всеки са еднакво безцени и единствени… Работя сред много добри колеги. Тук има огромни възможности за изключителна квалификация и растеж!

Питам я не се ли открояват някои в лекарската им гилдия  и се оказва, че да – това са индусите! Както и при компютрите… Има и неколцина български лекари – още в анестезиологията, има патолог, има във вътрешното отделение… В Кук Каунти имало всичко от медицината, с изключение на трансплантациите. Много силни били екипите при травматологията, във вътрешните отделения…

Гледала е “Спешно отделение” навремато и е била повлияна от динамиката на филма и харакетерите на героите. Сега посещава понякога старата сграда на болницата, която се е превърнала  в нещо като реликва, нещо като музей…  

Не съвсем, но е супер…

Една добра моя позната, която наскоро трябваше да се запознае със сложния и понякога дълъг път за лечение в Кук Каунти смята, че базата и специалистите в болницата Кук са добри, дори много добри. Лошото и трудното е да се запишеш, да те приемат, да те прегледат, да чакаш да ти се обадят…

Тя станала сред нощ в 3 и половина, била в Кук Каунти в 4 и половина, взела си номер  23-ти, като средният капацитет за приемане бил до 70, а следващите номера са просто бита карта…  Някъде след обед се видяла с общия лекар, който я прегледал, “вкарал я в компютъра”, където фиксирал необходимите медицински изследвания и я “насочил” към необходимете специалисти. После си отишла у дума…

След 3 месеца й се обадили по телефона за да и съобщят, че след седмица в еди кой си ден и час трябва да отиде на специализиран преглед. Сега чака да и съобщят диагнозата и какво лечение ще се предприеме в близкото или по-далечно бъдеще…

Да, така е,. Още и ако решите да си “правите зъбите” в Кук Каунти – няма да се получи. Там само вадят. Но ако ви се стъмни хоризонтът от болки, тогава е по-добре все пак да не си вадите зъба с теслата, а да го махне, заедно с болката, един як стоматолог с клещи!  Да не дава Бог, и все пак, ако потрябва някъде спешно да те спасяват в Чикаго – Кук Каунти е едно от най-сигурните места…

Климент  ВЕЛИЧКОВ, Чикаго
За в. “България Сега”


Кук Каунти – контакти:

Administration Building, 15th Floor
1900 W. Polk St., Chicago, IL 60612
Phone: (312) 864 – 7203
Fax: (312) 864 – 9725

Hospital Directory: (312) 864 – 6000 (Болнична дирекция)
Human Resources: (312) 864 – 7571 (Човешки ресурси)
Medical Records: (312) 864 – 6104, Public Affairs: (312) 864 – 0070
Patient Information: (312) 864 – 2581 (Информация за пациенти)
Patient Complaints: (312) 864 – 1251 (Оплаквания на пациента)
За клинични въпроси, срещи, посещения и всеки друг въпрос,
моля обадете се на (312) 864 – 6000 .
Cook County hospital emergency department
1969 West Ogden Avenue Chicago, IL 60612 – (312) 864-6000

Климент Величков

Спортен журналист, главен редактор и издател на вестници в България и САЩ.

You may also like...