БОМАР ТРЕЙДИНГ дава $250,000 за български език и култура в Америка
Добра новина идва от „Бомар Трейдинг Груп”, от „Ангелския град” Лос Анджелис, Калифорния.
Коледните празници и Новата 2011 година пристигат с 250 000 долара под ръка, наречени и посветени за роден език, духовност и опазване националните традиции и култура сред българската общност в САЩ.
Любомир Йорданов, собственикът на „Бомар Трейдинг Груп” ЕООД, с основна дейност „експорт от САЩ”, обяви един привлекателен Проект, по който фирмата ще подпомага материално през идните години реализацията на значими дейности в полза на българите в Америка.
Става дума за класическата форма за поддържане духовното и културно развитие на общности или талната на отделна личност, позната като „меценатство”. По името на Меценат – историческа фигура от Древния Рим, човек подпомагал със свои средства поети, философи, художници и пр. в тогавашния свят. Подкрепя се не толкова даден индивид, подкрепя се професионализъм и възможностите на човека като поет, художник, музикант, изследовател…
В интервю пред в. „Старт” Любомир Йорданов представи мотиви и плановете за развитие на проекта. Те са вече една по-организирана дейност от това, което фирмата извърши в отделни случаи през 2010-та година.
Започна се малко преди началото на учебната година, когато „Бомар Трейдинг” даде в заем закъсняващата бюджетна сума за покупката на учебниците за български училища в Америка и после ги транспортира за своя сметка през океана и на територията на САЩ. Така скъпоценните книжки пристигнаха навреме, макар и часове преди първия училищен звънец в четири училища на Чикаго и по едно във Вашингтон и Ню Йорк, Атланта, Северна Каролина и Лас Вегас. Финансово бяха подкрепени и българските участия на Международния фестивал на книгата в Западен Холивуд – Лос Анджелис, българска изложба на скултури и картини в Хюстън с участието на Искра Иванова и Василен Васевски, „Архивът Гибсън” – български проект в Ню Йорк, безплатно са транспортирани до България коледните и новогодишни подаръци от българското училище в Северна Каролина за децата от Дома за сираци в Габрово, започна реализацията на проекта за профилиране на издавания в САЩ български вестник „Старт” като медия, която е посветена на личностите и събитията в българскато общност в САЩ, генератор на информацията за идеи и дейности, които имат определена стойност и значение за „Българската Америка”. През първите месеци на 2011 година стартира и базираната на най-нови технологии електронна медия „Старт”. „Бомар Трейдинг”подкрепи финансово и материално подготовката на български участници в Рали Дакар.
Около 50 000 долара са вече вложени от „Бомар Трейдинг” за стореното преди да се появи този привлекателен проект за опазване и развитие на българското образование, език, наука, изкуство и култура сред българските диаспори в Америка, за който става дума в това интервю.
Без съмнение в България и сред българите в чужбина вече е жизнено необходимо „събуждането” на състоятелния елит към по-задълбочено разбиране и помощ в сектори от човешката цивилизация, които не носят пряка финансова печалба, но без които човечеството би се сринало в посока на останалия животински свят. Това са език и образование, изкуство и култура, дух и морал… Време е да настъпи отново възрожденският дух и вкус към дарителство, познат след Освобождението, когато братята Евлоги и Христо Георгиеви принасят в дан на Отечеството си свои капитали за се изгради Софийският университет „Свети Климент Охридски”.
Човешката цивилизация не би имала своето Възраждане с Виргилий, Леонардо и пр. ако ги нямаше меценети като Медичите. Характерни са думите на един философ в трудна епоха за човешката култура: „Да бихме имали свой Меценат – и нашият Виргилий веднага би се появил…”
Досегашният опит и предстоящите намерения на „Бомар Трейдинг” подсказва какво и как би могло да се направи. По този повод г-н Любомир Йорданов каза следното:
– Мисля, че когато човек има възможност да направи нещо добро за сънародниците си – трябва веднага да го направи. Бих повторил думите на Марк Зукърбърг – „Хората очакват да остареят преди да започнат да раздават. Но защо да чакаме, след като има толкова много неща, които трябва да се направят?” Мащабите са различни – възможностите на „Бомар Трейдинг” са доста далеч от тези на основателя на Facebook, най-младия милиардер в света. Още по-далеч сме от Бил Гейтс и Уорън Бъфет, които през юни 2010 призоваха състоятелните си събратя да вложат поне половината от парите си в благотворителност. Но принципът и мотивите на благотворителността са едни и същи.
Миналата година в САЩ са дадени 300 милиарда долара за подпомагане. Впечатлява мощта на Фондация „Бил и Мелинда Гейтс” – 28 милиарда, впечетляват 14-те милиарда дадени от Гейтс в последните няколко години за благотворитени проекти, 8-те милиарда на Бъфет – само за една година. Много се очаква от 57-те милиардери, които се присъединиха към инициативата Giving Pledge – да го кажаем по нашаему „Обет за даване”, в който движеща сила е моралната ангажираност за благотворителност у хората. И тя няма граници – от 1 долар до милиард и повече… Бил и Бъфет казаха, че кампанията, в която те са водещите фигури, ще набере 600 милиарда за благотворителност… Това е чудесно. Но не само големите реки са важни за морето. Дъждовните капки са тези, без които не може… Зукърбъргър наскоро даде 100 милиона помощи за обществените училища в Ню Арк и Ню Джърси. „Бомар Трейдинг” подкрепя според възможностите си българския език, изкуство и култура в САЩ. Истински герои, обаче, са и учениците от българското училище в Шарлота, които събраха долар по долар и сами изготвиха коледни подъръци за деца от България. Всички тези дарители заедно са страници от една нова Книга на човечеството, която вдъхва оптимизъм за неговото бъдеще…
В „Бомар”съзнаваме ясно нашата ангажираност. „Бомар” знае своите възможности за подпомагане на българската общност и ще ги използува. Естеството на нашата дейност ни позволява да го направим. Мотото на нашата фирма е „Ние имаме Моста – пуснете Вашата идея да пътува по него”…
– Кои обществени организации и български институции в САЩ бихте финансирали?
– Няма да финансираме организации и институции. Ще финансираме идеи, таланти. Необходими и популярни събития и дейности.
– Как ще набирате средствата за вашата Програма?
– Финансовите средства, които са определени за благотворителност ги има, те съществуват. Те са част от нашия бюджет, предназначени са за целта: по-добър достъп на българските деца в чужбина до българския език и духовност, до нашите традиции и национално културно богатство, повече духовност и култура за българската диаспора в САЩ.
– Какви проекти могат да кандидатствуват за финансиране?
/Очаквайте в следващия брой продължение на интервюто/
Климент ВЕЛИЧКОВ